UMUT

Bir araştırmada üç kurbağayı üç ayrı akvaryuma koyup yüzmelerini sağlamışlar, yaklaşık 17 dakika sonra üç kurbağada artık yüzmeyi bırakmış. Bunun adı öğrenilmiş çaresizliktir. Eğer siz devinimlerinizin bir anlamı olmadığını düşünürseniz hareket etmekten, hayal kurmaktan, öğrenmekten vs her şeyden vazgeçersiniz.

Yine aynı deneyde üç kurbağayı üç ayrı akvaryuma koyup yüzmelerini gözlemişler yaklaşık 15 dakikada (süreler konusunda emin değilim, dakikanın önemi de yok burada zaten) akvaryumdan çıkarıp bir süre bekledikten sonra yeniden koymuşlar ve gözlemlemeye başlamışlar. Sonunda değişen şu olmuş; ikinci deneyde kurbağaların yüzme süreleri 75 dakikaya kadar uzamış. Bunun adı UMUT’tur. Umudu olan insan hareket etmekten, hayal kurmaktan, öğrenmekten yorulmaz. 

Umudunuzu elinizden almalarına izin vermeyin. En önemlisi umudunuzu siz kaybetmeyin.

Sevgilerimle,

Dilek Söylemez

Sosyal medyada yeni gelişmeleri ve videoları takip etmek için tıklayın.

dileksoylemez

Posted by dileksoylemez

Yazar, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Evli ve 2 çocuk annesidir. Hakkında detaylı bilgiye http://www.dileksoylemez.com/hakkimda adresinden ulaşabilirsiniz.

Website: http://www.dileksoylemez.com/

This article has 2 Comments

  1. umutsuzluk korkunç gecenin karanlığından bile karadır ki kara geceler bunu bildiğinden yıldızları umut seçmişler yıldızlar gecenin umudu olmuş sizde umuttan yana güçlüden yana yani umudu sağlam olan olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.