ÇOCUĞUNUN KARNESİNİ İNCELEYEN VELİ NE YAPMALIDIR?

Görsel www.google.com adresinden alınmıştır.

Çocuklarımız tüm yıl yaptıkları emeklerinin karşılığını bugün alıyorlar. Karne günü çocuklarınızın karnelerini  veliler olarak siz nasıl değerlendireceksiniz? Önerilere geçmeden önce Karne Zamanı ile ilgili yazımı da okuyabilirsiniz.

ÇOCUĞUNUN KARNESİNİ İNCELEYEN VELİ NE YAPMALIDIR?

1. Başarısızlığın utançla karşılandığı ortamda, güçlüklerin üstesinden gelinemez. Bunu bilmemiz gerekiyor. Ana-babaların bu konuda yapabilecekleri ilk şey, çocuğun başarısızlığını aile içinde utanç verici bir durum değil de, çaba gösterince aşılacak bir engel olarak kabul edildiğini anlamalarını sağlamaya çalışmaktır.

2. Karnedeki başarısız notlara dayanarak çocuğunuzu hiçbir zaman katı bir dille suçlamayın. Onlara lakap takmayın, eleştirmeyin, alay ederek aşağılamayın.Fiziksel şiddet gibi davranışlardan kesinlikle kaçının. Çocuğunuzun karnesiyle ilgili duygularınızı, çocuğunuzun kişiliğini incitmeden açık ve sade bir şekilde anlatın.

3. Kardeşi, arkadaşı ve komşu çocukları ile KIYASLAMAYIN. Bu çocukların hoşuna gitmeyen bir davranıştır. Çünkü her çocuğun kapasitesi farklıdır. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin ve onların kapasitesi dışında, başaramayacağı şeyleri beklemeyin. Başardığı işleri örnek gösterip, diğerini de başarabileceğini belirtin.

4. Çocuğunuza her zaman güvendiğinizi ve yanında olduğunuzu hissettirin. Zaman zaman, “ben sana güveniyorum,eminim bunu da başaracaksın…”gibi destekleyici cümleleri kullanın.

5. Onun var olabilecek sorunları ile yakından ilgilenin. Kendinizi onun yerine koymaya veya onun yaşında yaşadıklarınızı hatırlamaya çalışın. Çocuğunuzun karnesiyle ilgili duygularını dikkatle dinleyin. Bu konuda kendi beklentilerinizi ifade ederek çocuğunuza kendini affettirme yolunu gösterin.

6. Neden okuması gerektiğini anlatın. Geçer not almak için değil, öğrenmek için çalışması gerektiği üzerinde durun. Bilgilerini okul dışı yaşamda da kullanabileceğini anlatın. Onu tatil döneminde, başarısız derslerini düzeltmesi için birlikte çözüm üretmeye teşvik edin. Birlikte bulduğunuz çözüm yolları için harekete geçin. Aynı şekilde çözüm yollarının işleyip, işlemediğini izleyin. Kısacası birlikte AMAÇ belirlemeye çalışın.

7. Boş zamanlarını etkin bir biçimde değerlendirmesi için teşvik edin. Alternatifleri belirleyin ve seçeneklerden yararlanması için onu yönlendirin. Gerektiğinde ilgileri doğrultusunda birlikte bir şeyler yapın. Maça gidin, tiyatro ve sinemaya gidin. Ama bilsin ki derslerini de yapması gerekmektedir.

8. Her şeyden önce çocuğunuzu tanımalısınız. Ona güvenmelisiniz. Karnedeki notlarının sizlerin onlara sevgi düzeyinizi belirleyen rakamlar olmadıklarını hissettirmelisiniz. Anne-babalar ders çalışma ile ilgili çocuğunuza örnek olun. Unutmayın ki sizler çocuğunuz için en önemli örneklerisiniz.

9. İyi notlarının yanında zayıf notlar almasının da normal olduğunu ve bu durumu çalışarak durumunu düzeltebileceğini açıklayın.

10. Paniğe kapılmadan başarısızlığın nedenlerini araştırın. Çocuklarınızla birlikte ortak çözüm arayın. Onlara güvenerek, yakın ilgi göstererek olumlu özelliklerini destekleyin.

11. Okul ve öğretmenlerle ilgili görüşlerinizi çocuğun yanında tartışmayın.

Sorularınız için uzman@dileksoylemez.com adresine mail atabilirsiniz.

 

Posted by dileksoylemez

Yazar, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Evli ve 2 çocuk annesidir. Hakkında detaylı bilgiye http://www.dileksoylemez.com/hakkimda adresinden ulaşabilirsiniz.

Website: http://www.dileksoylemez.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir