Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında Alan Seçimi

Alan seçimi hakkında detaylı bilgi almak için uzman@dileksoylemez.com adresine mail atabilirsiniz.

Mesleki teknik eğitim liselerinde okuyan  9. sınıf öğrencilerini alan seçimi heyecanı sardı.  Bu öğrenciler için önemli bir karar verme aşaması yaklaşmak üzere.

9. sınıftan 10. sınıfa geçecek öğrencilerin Alan Seçimine yönelik kılavuz yayınlandı. Bu yıl yayınlanan kılavuzda yapılan yeni değişiklikleri okumadan alan seçimi yapmayın.

Alan Seçimi Kılavuzundaki Değişiklikler Neler?

Kılavuzda yayınlanan maddelere göre öğrenciler bulundukları mesleki teknik öğretim dışındaki meslek liselerinden de tercih yapabilecekler. Ayrıca Kaynaştırma öğrencileri için tercihler Özel Eğitim ve Yönlendirme Komisyonunca yapılacaktır. Kaynaştırma öğrencilerinin velileri adres ulaşım gibi gerekçelerle farklı okula yerleştirme talebinde bulunabileceklerdir.

Alan seçiminde yapılan en önemli değişiklik nedir?

Geçtiğimiz yıllarda öğrenciler 9. sınıf sonunda alan seçimi yaparken bulundukları okulda tercih yapabiliyorlardı. Yayınlanan yeni kılavuzda yapılan değişiklikle öğrenciler diğer meslek liselerinden de tercih yapabilecekler. Yapılabilecek en yüksek tercih sayısının 15 olduğu açıklanan kılavuzda öğrenciler şimdiden diğer liselerdeki alanlarla ilgili araştırmalarına başlayabilirler.

Başvurular ne zaman?

Tercihler 15-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında velilerin e-okul sistemi üzerinden yapmasıyla gerçekleştirilecektir. Sistem üzerinden tercih yapamayacak durumda olan veliler için okul idaresinde bulunan formların doldurulması gerekmektedir.

Başvuruda dikkat edilecek hususlar

Öğrenciler ilgi duydukları yeteneklerine uygun alanlara yönelik tercihlerini yaparken ortaokul diploma notunun  %40’ı ile 9. sınıf yıl sonu notunun %60’ı toplanarak  yerleştirileceklerdir.

Seçim yaparken nelere dikkat etmeli?

Öğrenciler ilgi ve yeteneklerine uygun alan seçmelilerdir. Arkadaş etkisi, aile etkisinde kalarak yapılan tercihler bir süre sonra öğrenciyi mutsuz edeceğinden dikkatli tercih yapılmalı gerekirse rehberlik servisinden destek alınmalıdır.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Alan seçimi yerleştirme sonuçları 9 Haziran 2017 saat 15.00 de  e-okul sistemi üzerinden ilan edilecektir. 8383 Mobil Bilgilendirme Servisine üye olan velilere kısa mesaj gönderilerek sonucun duyurusu yapılacaktır. Ayrıca öğrenciler okul idaresi tarafından ilan panolarına asılı listelerden yerleştikleri bölümü öğrenebileceklerdir.

Yerleştiği alanı değiştirmek isteyen öğrenciler kontenjan bulunması ve gerekli koşulları taşıması şartı ile 10. Sınıfta birinci dönem sonuna kadar alan değişikliği yapabileceklerdir.

Alan seçimi ve yönlendirme ile ilgili sorularınızı mail yoluyla iletebilirsiniz.

uzman@dileksoylemez.com

 

Sosyal medyada yeni gelişmeleri ve videoları takip etmek için tıklayın.

               

Sorularınız için uzman@dileksoylemez.com mail gönderebilirsiniz.

Youtube kanalına abone olmak için

https://www.youtube.com/channel/UCuFYEnXP_xU714yFOxyf2wQ

Yazılarımın yayınlandığı adresler

http://www.milliyet.com.tr/psikolojik-danisman-dilek-soylemez/saglik/pembenar-yazilari/

http://annemisin.com/DilekSoylemez

dileksoylemez

Posted by dileksoylemez

Yazar, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Evli ve 2 çocuk annesidir. Hakkında detaylı bilgiye http://www.dileksoylemez.com/hakkimda adresinden ulaşabilirsiniz.

Website: http://www.dileksoylemez.com/

This article has 2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.