HEDEFLERİMİZ

İster spor, ister sanat, ister bilim olsun, eğer bir hedefiniz yoksa, sonuç bir süre sonra yapılanların tavsaması, bıkkınlıklar ve çabaların bitmesidir. Başarıya ulaşmak için, sürekli olarak hedeflerinizi hayal edip, kendinizi motive etmeniz gereklidir. Hedefinizi oluşturamadığınız ve olumsuz sonuçlarla karşılaştığınız her olay üzerinizde yıpratıcı bir birikim oluşturur.

Bu olumsuz birikimler sonucu hayata daha negatif bir bakış açısı ile bakarak, olumsuz düşünce şemaları kullanmanıza ve uygunsuz savunma kullanmanıza yol açarlar. Bunlar sonrasında da her gün mutsuzluk, isteksizlik.uyku,iştah,enerji ve konsantrasyon sorunlarının yaşandığı , kendinizi değersiz hissedip, kendinize zarar verme (hatta intihar girişimleri) düşüncelerinin gelişebildiği depresyon dönemlerine girebilirsiniz. Sorunlarınızı çözümsüz, kendinizi tek başına hissetme, keşke şöyle yapsaydım şeklindeki pişmanlıklar ve umutsuzluklar bu durumların sonucudur. Ne aradığını bilmek başarıya daha çabuk ulaşmanızı sağlar. Herkes bakar ama görecek şekilde bakanlar, önemli noktayı fark edebilir. Hedefleriniz çok çeşitli olabilir. Kimileri bir taşıt almayı, kimileri zengin olmayı, kimisi de ün kazanmayı hedefler. Hedefleriniz çok yüksek olup, zorluklar karşısında çabuk yıpranmaktaysanız, mutsuzluk kaçınılmazdır. Bunun için her gün tekdüzeliği kıracak farklı aktiviteleri hedeflemelisiniz. Bu şekilde günlük, haftalık ve aylık hedefler belirlemeli ve daha iyi bir “kendiniz“ için çabalamalısınız. Büyük hedefler yanında, erişilmesi daha kolay günlük hedefleriniz de olmalıdır. Ancak bu hedefler gerçekçi olmalıdır. Eğer ulaşılması olanaksız ya da çok zor ise bunlar da mutsuzluk kaynağı olabilir. Uzun vadeli hedefiniz bulunduğunuz işte üst düzeylere çıkmak, kendi işinizi kurmak ya da daha farklı bir işe girmek ise, kısa vadeli hedefleriniz arasında o gün işinizde daha güleryüzlü olmak bulunabilir. Aynı şekilde uzun vadeli hedefiniz iyi bir eş ve iyi bir baba olmaksa, kısa vadede o gün eve gelince çocuğunuzla daha çok ilgilenmek, eşinize seveceği bir hediye getirmeyi ya da farklı güzel bir sözle hitap etmeyi hedefleyebilirsiniz. Hedefiniz varsa umudunuz var demektir. Umudunuz varsa, kendinizden ümitli ve kendinizle barışıksınızdır. Her gerçekleştirdiğiniz hedef, sizi sonraki hedeflere doğru ateşleyecektir. Hedefleri için doğru bir şekilde çabalayan kişiler, karşılaştıkları her zorluktan bir şeyler öğrenirler ve sınavları teker teker aşarak, bilgelik düzeyine ulaşırlar. Toplum olarak ideallerimizi belirleyip, onlara ulaşmak için hayata asılmamız gerekiyor,birey olarak ve toplum olarak.

Posted by dileksoylemez

Yazar, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Evli ve 2 çocuk annesidir. Hakkında detaylı bilgiye http://www.dileksoylemez.com/hakkimda adresinden ulaşabilirsiniz.

Website: http://www.dileksoylemez.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.