Zor Durumlarda İnsanların Cevaplaması Gereken 5 Soru

 

Hepimiz zaman zaman zorlandığımız, çözemediğimiz , bizim enerjimizi düşüren ve hayata bakışımızı olumsuz etkileyen durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu tür durumları çözmek yerine, şikayet edip durmayı seçeriz, genellikle. Aslında tam da bu noktada durumun “farkında” olmak, “şu an”a odaklanmak çok önemlidir.

Öğrencilerim bir olay yaşadığında olayı anlatırken konuşmanın bir yerine şunu ifade ederler “Geçen yılda böyle bir şey yaşamıştım” “Ortaokuldayken de başıma bu gelmişti” gibi örneği anlatırlar. Sonrasında, geçmişte hesaplaşamadığı duyguları, bugün yaşadığı olaya aktararak, tam bir “çözülememezlik” durumuna düşerler.

 Bu noktada kişi kendisine şu soruları sormalı:
1-Hayatımda zorlandığım bir konu var mı?
Şimdi bizi zorlayan durumlar olup olmadığını düşünelim. Cevabımız “Evet” ise içinden bir tanesini seçelim. Bu noktada kendimize ikinci soruyu soralım.
2-Bunu değiştirmek istiyor muyum?
 
Bu soru, bazı şeyleri fark etmemiz için kritik bir sorudur. Çünkü, sorun olarak  gördüğümüz, tıkandığımız konunun değişmesinin gerektiği ve bunun için kendimizin çaba sarf etmesi gerektiği ile yüzleşiriz. İşte bu noktada üçüncü soruyu sorabiliriz kendimize.
3-Değiştirebileceğime inancım var mı?


   

      Bu soruda, sorunu değiştirmek için  inanç seviyemizi değerlendirebiliriz. 1 ile 10 puan arası değer verdiğimizde; 1 inancımızın az olduğunu, 10 konuyu değiştirmek için kendimize  olan inancımızın yüksek olduğunu gösterir.

 Değiştirebileceğimize  inanıyorsak                                Değiştiremeyeceğimizi inanmıyorsak

 ↓                                                                                                    ↓         

4-O zaman yapmam gerekenler neler?                          5- İnanmama engel olan sebep nedir?

    Bu sorulara verilecek cevabı düşünürken, farkındalık seviyemizin ne kadar arttığını kendinizde gözlemleyebilirsiniz.

Posted by dileksoylemez

Yazar, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Evli ve 2 çocuk annesidir. Hakkında detaylı bilgiye http://www.dileksoylemez.com/hakkimda adresinden ulaşabilirsiniz.

Website: http://www.dileksoylemez.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.