Yeni Yılda Değişimi Nasıl Yakalarsınız?

Şu aralar popüler konu olan; 2019’da bizi neler bekliyor, yeni yılda

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı yeni-yıl.jpeg

hedeflerinizi nasıl gerçeğe dönüştürürsünüz, yeni yıl dileklerine nasıl kavuşuruz minvalinde yazılar, videolar, içeriklerle beraberiz. Aslında aynı kavramı içeren yazılar, bildiğin üzere, her yeni yıla girerken yapılıyor.  Hedef belirleniyor, planlamalar yapılıyor, hedefe ulaşmanı engelleyen tuzaklar üzerine psikolojik bilgiler veriliyor, veriyoruz.  2018 yılında hedeflerinden kaçına ulaştın? Değişebildin mi? Şimdi filmi geri saralım ve 2018 yılına ait hedefleri hatırlayalım. Neler düşlemiştin, neler hedeflemiştin? Hangileri düşte kaldı, hangilerinde hedefine ulaştın? Geçtiğimiz yıl; eğer bir şeyin hayal mi hedef mi olduğunu anlamak istiyorsan, eyleme geçip geçmediğine bak diye yazmıştım. Eyleme geçiyorsan o hedeftir, geçmiyorsan hayal olarak kalır. 2018 yılına başlarken kaç hedefini gerçekçi şekilde oluşturdun, kaç hedefini küçük adımlara böldün, üzerinde düşün. Hedefe ulaştıysan hangi aşamaları tamamlamıştın, şimdi bir irdele. Ulaşamadığın hedeflerin olmuş, hayal olarak kalmışsa onlar için yeterince çaba göstermemişsindir.  2018 yılını değerlendirdikten, başardıkların ya da başaramadıklarının listesini çıkardıktan sonra aralarındaki farkı bulmaya çalış. Neyi eksik yaptığını tespit etme fırsatı yakalamış olursun.  Bir hedef koyduysan belki bir yıl az bir süredir, o hedef için 5 yıl gerekli olabilir. Belki de birden fazla hedef koydun ve hepsini aynı anda gerçekleştirmek mümkün olmadı.  Bu yıl aynısının olmaması için bu adımları izle:

• Hedeflerini gerçekçi olarak belirle

• Belirlediğin zaman hedefinle uyumlu olsun

• Birden fazla hedef belirlersen çok dağılırsın ve hepsi yarım kalabilir

• Hedefini küçük adımlara böl. İlk 6 ay son 6 ay gibi ikiye bölebilir, sonra da aylık hedefler şeklinde ayrıştırabilirsin.

• Gerçekleştirdiğin her adım için kendini takdir et.

• Arada, şimdiye kadar geldiğin mesafeyi yokla. Nerede doğru yoldasın, nerede yarım bıraktın, belirle. Çünkü öncelikler değişebilir, bunu yapmak durumu çabuk fark etmeni sağlar.

Bunun için önce 2018 hedeflerini irdeleyerek başlayabilirsin. Önceliklerin nerede değişti? Nerede hataların oldu? İnsanın gördüğü en zor şey, kendisidir. Kendini görmeye çalış.

 Şimdi yeni yıla ve yeni hedeflere ulaşmaya hazırsın… Haydi başla! 

Sevgilerimle

 Dilek Söylemez

@dileginimgeleri

dileksoylemez

Posted by dileksoylemez

Yazar, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Evli ve 2 çocuk annesidir. Hakkında detaylı bilgiye http://www.dileksoylemez.com/hakkimda adresinden ulaşabilirsiniz.

Website: http://www.dileksoylemez.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.