Hayat, Ona Yüklediklerinle Anlamını Bulur

Bundan iki yıl kadar önceydi. Bir görüşmeden sonra not defterime şu cümleyi yazmıştım: “Hayat, ona ne yüklediğinle anlam bulur.” Defterimin ön sayfasında uzun zaman durmuş ve ara sıra gözüme çarptığında hayatımın anlamı üzerine düşünme fırsatı bulmuştum. Şimdi bu söz, internet sitemin de sloganı olarak yerini aldı. Hayata dair çeşitli sözler ve yazılar okuduğumda, biriyle hayatla ilgili bir sohbete daldığımızda yine aynı düşünceye varıyorum. Herkes kendi yaşantı deneyimleri ile çeşitli sonuçlara varıyor ve öyle yorumluyor. Bu oldukça sübjektif bir konu olduğundan kişinin kendini keşfetmesi ile ortaya çıkabilecek bir durumdur da aynı zamanda. Bu konuda çeşitli kitaplar ya da terapiler de insana fayda sağlamaz, sadece görülmeyenlerin farklı bakış açısı ile keşfedilmesine imkân tanıyabilir. Yazımın konusu, ‘Hayatın anlamı nedir?’ gibi felsefe konusu değil, ben başka bir noktaya varmak istiyorum sonunda.

Tüm canlı varlıklar içinde insana bahşedilen ‘akıl’ sayesinde sorguluyoruz biz yaşamı. Hayata anlam katmak için hepimizin ayrı amaçları var. Amaçlar edinmeden ve o yönde uğraş vermeden yaşantısına devam eden kişiler gittiği yolu bilmediği için durakları varış noktası sanıp oyalanıp duruyorlar.

Yunus Emre der ki; İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir.’ Kendini bilen insan gittiği yolu ve asıl yapmak istediklerini de bilir. Durakları varmak istediği nokta sanıp zamanı boşa harcamaz. Belki soluklanmak için kullanır.

Sosyal hesaplarda sıkça paylaşılan bir söz var; “Allah, vermeyeceği şeyi insanın aklına düşürmezmiş diye, insanda hoş duygular uyandıran bir paylaşım bu. Ancak bu sözde eksik olan hayal ile hedefin birbirine karıştırılmış olmasıdır. Düşündüğünüz şeyi eyleme dönük bir faaliyete dönüştürmüyorsanız o, hayaldir; gerçekleştirmek için somut eylemlere başlıyorsanız o, hedeftir.

Sizin yolunuz ve hedefiniz nedir? Varış noktanız neresidir? En önemlisi, duraklarınızı belirlediniz mi?

Gideceğiniz yolun rotasını başında çizip duraklarda oyalanmamanız dileğiyle.

Sevgilerimle

Dilek Söylemez

*Bu yazım 19.05.2017 tarihinde milliyet.com.tr adresinde yayımlanmıştır.

 

 

 

 

Sosyal medyada yeni gelişmeleri ve videoları takip etmek için tıklayın.

               

Sorularınız için uzman@dileksoylemez.com mail gönderebilirsiniz.

Youtube kanalına abone olmak için

https://www.youtube.com/channel/UCuFYEnXP_xU714yFOxyf2wQ

Yazılarımın yayınlandığı adresler

http://www.milliyet.com.tr/psikolojik-danisman-dilek-soylemez/saglik/pembenar-yazilari/

http://annemisin.com/DilekSoylemez

 

Posted by dileksoylemez

Yazar, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Evli ve 2 çocuk annesidir. Hakkında detaylı bilgiye http://www.dileksoylemez.com/hakkimda adresinden ulaşabilirsiniz.

Website: http://www.dileksoylemez.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir