Öz Şefkat Nedir?

Son yılların popüler konusu kendine şefkat. Peki, nedir bu kendine şefkat?

Öncelikle, şefkat duygusunu tanımlayarak başlayalım. Türk Dil Kurumu, şefkati; sevecenlik olarak tanımlıyor. Bazı kaynaklara göre de acıyarak, koruyarak sevme; sevecenlik gibi tanımları var. Ancak burada nüansı göz ardı etmeyelim; acıma duygusu ile şefkati karıştırmayalım.  Acımak, merhamet duygusu ile birlikte başa gelen ya da gelecek bir duruma üzüntü duygusunu da kapsar. Şefkati ise sevgi, sevecenlik, yumuşak davranış, incelikli, sıcak ve içten bir ilgi gibi yorumlamak gerekiyor. En anlaşılır bir örnek verecek olursak, bir bebeğe ya da bir çocuğa baktığınızda hissettiğiniz o duygu.

Başka bir canlıya duyduğunuz o duyguları, kendi içinizde kendinize karşı da duyumsamanız. Size bir derdini anlatan ya da çıkmazda olduğunu düşündüğü bir konuyu sizinle paylaşan arkadaşınıza hangi sözcüklerle, nasıl destek olursunuz? O sözcük ve tavrı kendi yaşantı deneyimlerinizde, kendinize karşı da kullanmanız bir nevi kendinize aynı anlayışla şefkat göstermek aslında.

Kendine şefkat kavramının neyi kapsadığını ve hissettirdiği duyguyu kavrayabilmek bir tek yazı ile mümkün görünmüyor. Derin bir içe bakış yetisi gerektiren ve deneyimleyerek kavranan bir durum.

Herkes bunun farkında olarak içselleştirebilir mi? Hayır.

Zihin oyunlarının farkında olmak, daha derin ruhsal farkındalık gerektiren bu durumu kavrayabilmek gerekiyor. Eğer kişide psikolojik rahatsızlık var ise kendine şefkat göstermede zorlanabilir.

Sosyal medyada kendine şefkati andıran bolca etiketli paylaşımlar görebilirsiniz. Kendimi seviyorum, yaşasın ben gibi 🙂 Burada önemli olan şey derinlik. Kendine şefkat, kendine acımak olmadığı gibi kendini beğenmek de değildir.

Hadi! Bugün kendin için bir şey yap! Çok beğendiğin, kendini özel hissettiren o çantayı al. Kendine bir iyilik yap, kendine iyi davran gibi öneriler de uzun vadede kişiye kendini iyi hissettirmez.

Kişinin kendisine, olduğu haliyle, kabul ve sevecenlikle yaklaşmasıdır. Varoluşunu anlamlı kılma yolunda en önemli adımdır bana göre. Derin bir içe bakış gerektiren!

Sevgilerimle

Dilek Söylemez

Bu yazım 24.10.2017 tarihinde milliyet.com.tr adresinde yayımlanmıştır.

www.dileksoylemez.com

www.instagram.com/dileginimgeleri

 

 

Sosyal medyada yeni gelişmeleri ve videoları takip etmek için tıklayın.

               

Sorularınız için uzman@dileksoylemez.com mail gönderebilirsiniz.

Youtube kanalına abone olmak için

https://www.youtube.com/channel/UCuFYEnXP_xU714yFOxyf2wQ

Yazılarımın yayınlandığı adresler

http://www.milliyet.com.tr/psikolojik-danisman-dilek-soylemez/saglik/pembenar-yazilari/

http://annemisin.com/DilekSoylemez

dileksoylemez

Posted by dileksoylemez

Yazar, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Evli ve 2 çocuk annesidir. Hakkında detaylı bilgiye http://www.dileksoylemez.com/hakkimda adresinden ulaşabilirsiniz.

Website: http://www.dileksoylemez.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.