BÜLTEN NO: 5 VE KARNE GÜNÜ

Görsel www.google.com adresinden alınmıştır.

Sayın veli;

Karne günü geldi çattı… Bir dönemi daha geride bıraktık…Öğrencilerimiz bir dönem içindeki çalışmaları ve gayretlerinin sonucu olan karneyi almış bulunuyorlar. Şimdi kendimize bir soru yöneltmemiz gerekiyor. Bu karnedeki sonuçlar acaba sadece öğrencilerimizin mi notlarını açıklıyor?
Ya biz öğretmenlerin ve siz anne babaların karneleri nasıl acaba? Çocuklarımızın karnelerini incelerken kendimize bu soruyu da yöneltmemiz gerekir diye düşünüyorum. Ve kendimize verdiğimiz cevaplara göre ikinci dönemi daha verimli ve başarılı bir eğitim süreci şekline dönüştürmeliyiz. Şimdi gelelim öğrencilerimize…

Siz anne ve babaların öğrencilerimizin karnelerini incelerken şu noktalara dikkat etmeniz gerektiğini düşünüyorum:

1. Başarısızlığın utançla karşılandığı ortamda, güçlüklerin üstesinden gelinemez. Bunu bilmemiz gerekiyor. Ana-babaların bu konuda yapabilecekleri ilk şey, çocuğun başarısızlığını aile içinde utanç verici bir durum değil de, çaba gösterince aşılacak bir engel olarak kabul edildiğini anlamalarını sağlamaya çalışmaktır.
2. Karnedeki başarısız notlara dayanarak çocuğunuzu hiçbir zaman katı bir dille suçlamayın. Onlara lakap takmayın, eleştirmeyin, alay ederek aşağılamayın. Fiziksel şiddet gibi davranışlardan kesinlikle kaçının. Çocuğunuzun karnesiyle ilgili duygularınızı, çocuğunuzun kişiliğini incitmeden açık ve sade bir şekilde anlatın.
3. Kardeşi, arkadaşı ve komşu çocukları ile KIYASLAMAYIN. Bu çocukların hoşuna gitmeyen bir davranıştır. Çünkü her çocuğun kapasitesi farklıdır. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin ve onların kapasitesi dışında, başaramayacağı şeyleri beklemeyin. Başardığı işleri örnek gösterip, diğerini de başarabileceğini belirtin.
4. Çocuğunuza her zaman güvendiğinizi ve yanında olduğunuzu hissettirin. Zaman zaman, “ben sana güveniyorum,eminim bunu da başaracaksın…”gibi destekleyici cümleleri kullanın.
5. Neden okuması gerektiğini anlatın. Geçer not almak için değil, öğrenmek için çalışması gerektiği üzerinde durun. Bilgilerini okul dışı yaşamda da kullanabileceğini anlatın. Onu tatil döneminde, başarısız derslerini düzeltmesi için birlikte çözüm üretmeye teşvik edin. Birlikte bulduğunuz çözüm yolları için harekete geçin. Aynı şekilde çözüm yollarının işleyip, işlemediğini izleyin. Kısacası birlikte AMAÇ belirlemeye çalışın.
6. Boş zamanlarını etkin bir biçimde değerlendirmesi için teşvik edin. Alternatifleri belirleyin ve seçeneklerden yararlanması için onu yönlendirin. Gerektiğinde ilgileri doğrultusunda birlikte bir şeyler yapın. Maça gidin, tiyatro ve sinemaya gidin. Ama bilsin ki derslerini de yapması gerekmektedir.
7. Her şeyden önce çocuğunuzu tanımalısınız. Ona güvenmelisiniz. Karnedeki notlarının sizlerin onlara sevgi düzeyinizi belirleyen rakamlar olmadıklarını hissettirmelisiniz. Anne-babalar ders çalışma ile ilgili çocuğunuza örnek olun. Unutmayın ki sizler çocuğunuz için en önemli örneklersiniz.
8. İyi notlarının yanında zayıf notlar almasının da normal olduğunu ve bu durumu çalışarak durumunu düzeltebileceğini açıklayın.
9. Paniğe kapılmadan başarısızlığın nedenlerini araştırın. Çocuklarınızla birlikte ortak çözüm arayın. Onlara güvenerek, yakın ilgi göstererek olumlu özelliklerini destekleyin.
10. Okul ve öğretmenlerle ilgili görüşlerinizi çocuğun yanında tartışmayınız.

Eğer öğrencimiz dönem sonunda karnesinde düşük not getirdiyse o dersi yeterli bir şekilde öğrenememiş demektir. Aynı derste ikinci dönemde düşük not getirmemesi için tatili iyi değerlendirmesi gerekir. Günde en az 1-2 saat (Öğrencinin başarı durumuna göre bu saat artabilir ya da azalabilir) o dersin konularını tekrar etmesi konu ile ilgili soru çözmesi ikinci dönemde işine yarayacaktır. Ayrıca iyi olduğu derslerde de tekrar yapması konuları unutmamasını sağlayacaktır. Tüm çalışma koşullarını ve çalışma ortamını siz veliler sağlayacaksınız. Ancak burada dikkat edilmesi gereken ders çalışmayı bir ceza aracı olarak göstermemektir. Bu durum öğrenciye eksik yönlerini tamamlama ve daha başarılı olmak adına yapılması gereken durum olarak yansıtılmalıdır.

Her ne olursa olsun çocuklarımız bir dönem boyunca çok yoruldular ve dinlenmeyi hak ediyorlar. Ders çalışma yanında çeşitli eğlence ve sosyal faaliyetlerle ikinci döneme daha iyi hazırlanmasını sağlamalısınız.

İYİ TATİLLER…………….

Rehberlik Servisi
Psikolojik Danışman
Dilek SÖYLEMEZ

dileksoylemez

Posted by dileksoylemez

Yazar, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Evli ve 2 çocuk annesidir. Hakkında detaylı bilgiye http://www.dileksoylemez.com/hakkimda adresinden ulaşabilirsiniz.

Website: http://www.dileksoylemez.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.