5 Adımda Sade Yaşam

Son zamanlarda pek çok platformun  gündemi ‘sade yaşam’. Günlük hayatta, ilişkilerde, enerjinin dengelenmesi gibi pek çok konuda bu vurgu yapılıyor. Altında pek çok  farklı dinamik var. Teknolojinin ilerlemesi ile pek çok bilgiye çabuk ulaşılması, popüler kültürün hızlı yaşa ve tüket, tüket, tüket anlayışının; duraklardaki bilboardlarla, evimizdeki televizyonla hatta elimizdeki telefonla  bize işlenmeye çalışılması, üretimde nitelikten çok niceliğin önemli olması, iş hayatında, okul hayatında daha iyi, daha başarılı, daha verimli, daha hırslı, daha daha daha..ların ödüllendirilmesi gibi durumları sayabiliriz. Aklınıza başka sebepler geldiyse yorumlarda yazabilirsiniz.

Tüm bu tüketim çılgınlığı  ( abartılı alışveriş, bilgi kirliliği, abartılı düşünce, hem kendimizden hem başkalarından aşırı beklentiler, süper anne, süper eş, süper çalışan, süper evlat, süper kardeş, süper arkadaş, en iyisi, en güzeli, en kalitelisi,en gösterişlisi, en en en en…ler ) içinde  ne yapmamız gerekiyor?

Sade yaşamak için en önemli 5 adım:

1.Gerçekten ihtiyacımız var mı?

      Bir kaç yıl önce bir yerde okumuştum. Alışveriş esnasında bir ürün alırken, gerçekten ihtiyacım var mı ve bunu evde nereye koyacağım? şeklindeki soruları sorun kendinize gibi bir şeydi okuduğum. Bende  alışverişi seven biri olarak uzun zamandır bir kaç soru sorarım. ‘Evde aynı işlevi gören başka bir ürün var mı?- ‘Eğer alırsam evde nereye koyabilirim’ diye sorarım kendime. İkinci soruya genellikle cevap veremediğimden ürünü almam bırakırım  🙂  

2.Fazlalıklardan arının.

Yok bu başlık çok klasik oldu ama şimdilik başka tanım bulamadım. Fazla kıyafet, fazla takı, fazla eşya. Kurtulun onlardan. Etrafınız sadeleştikçe rahatlama hissedeceğinizi garanti ediyorum.

3. Dayatmalardan kurtulun.

Yaptığınız işi küçümseyen, daha iyi yapmanız gerektiğini söyleyen kişiler her daim olacaktır. Daha zorunu yapmak zorunda değilsiniz. Eğer illaki en zorunu yapmak istiyorsanız kendinize vakit ayırın. İnsan günlük koşturmaca içinde en az zamanı kendine ayırır çünkü. İlla en zorunu yapmak istiyorsanız ‘Kendinize iyi bakın.’  (Başarabilirseniz bana da mesaj atın 🙂 )

4. Sevdiğiniz şeyi yapın.

Mümkünse sevdiğiniz işi yapın. Mümkün değilse sevdiğiniz uğraşlar edinin. Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirin. Zamanınızın çoğunu mutlu olduğunuz şeylere ayırın. (Ayıralım 🙂 )

5. Kötü düşüncelerden zihninizi arındırın.

Kuruntuları bırakın. Henüz gerçekleşmemiş bir olay için tasalanmayın. Kötü düşünceye odaklanıp kötüyü çağırmayın. İyiliğe odaklanın iyi hissedin. Bu konu ile ilgili Düşündüğüne Yol Alırsın yazımı okuyabilirsiniz.

Bunların dışında sağlıklı beslenme, gülümseme, teşekkür etme, empati kurabilme gibi  şeylerde işinize yarayabilir. Farkındalığı artırarak kendiniz için en doğrusunu bulabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar.

Sizin sade yaşam denilince aklınıza neler geliyor.?

http://www.instagram.com/psk.dan.dileksoylemez adresinden bana mesaj gönderebilirsiniz.
dileksoylemez

Posted by dileksoylemez

Yazar, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Evli ve 2 çocuk annesidir. Hakkında detaylı bilgiye http://www.dileksoylemez.com/hakkimda adresinden ulaşabilirsiniz.

Website: http://www.dileksoylemez.com/

This article has 4 Comments

 1. Sade hayat, “isteğim” değil, “ihtiyaçlarım” ile belirlenen hayat tarzı… Çok güzel yazmışsın.,,
  Sanki biraz zor bunu hayata geçirmek ????

  1. Amacım zaten farkındalık yaratmak. Ancak o şekilde belli davranış kalıplarını değiştirip yerine yenisini koymak için çabalayabilirsin. Yorumun için teşekkür ederim. ????

 2. Merhabalar 😇 ‘’Sade Yaşam’’ hakkında paylaşmış olduğunuz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. 🙏

  Minimalizm; özellikle sanatta ve müzikte 1960’lı yıllardan başlayıp günümüze kadar ulaşan ve son dönemlerde oldukça popüler olan bir akımdır. Zamanla bir yaşam felsefesi haline gelmiştir. Minimalizm, sadeliği ön planda tutmaktadır. Sanatta ve müzikte tercih edilen bir akım olarak tanımlansa da, teknolojinin gelişmesiyle ve sosyal medya tüketim alışkanlıklarımızın değişmesiyle minimalizm, farklı açılardan da ilham alınacak bir akım haline gelmiştir. 💚

  Yazımın devamı için ben de blog yazımı sizinle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/az-coktur-sadelik-mutluluktur 💙 Umuyorum, ilham olur. 🙏 Keyifli okumalar dilerim, sadelikle kalın. 💚

  instagram.com/bektasogluebru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.