ANNE VE BABANIN ÇOCUĞUN OYUNUNA KATILMASI

Görsel www.google.com adresinden alınmıştır.

Anne ve babanın çocuğun oyununa katılması nasıl olmalıdır ? Konuşma ve davranış olarak çocukça mı yoksa gerçek anne-baba kimliği ile mi ?

Çocuğun oyununa bazen seyirci olarak, bazen bir yardımcı olarak, bazen de oyunun bir aktörü olarak katılırsınız. Bu durum çocuğunuzun isteğine ve sizin yeteneğinize göre değişir.

Aynı zamanda çocuğun yaşına bağlı olarak da farklı düzeylerde bir katılım söz konusu olur.

Bebekken, onun en iyi oyun arkadaşı annesidir. Arkadaşla oyun oynayabileceği döneme kadar biraz azalmakla beraber, annenin oyun arkadaşı olması hala önemlidir.

Daha ileri yaşlarda ise annenin oyuna katılması iyi bir yönlendirici (rehber) olması, yaratıcılığını uyarması ve istenirse bizzat oyuncu olması şeklinde devam eder. Anne ve Baba oyuna katıldıklarında, öncelikle kendilerini, çocukları ile aynı yer seviyesine indirmelidirler ve buyurgan olmamalıdırlar. Yerine göre çocuğu ile güreşmek de onunla oynama anlamına gelir. 

Burada dikkat edilmesi gereken noktayı ‘Ebeveyn çocukla oynuyor mu yoksa çocuğu oynatıyor mu?’ sorusuna verilen yanıtla bulunmalıdır. Çocuğu oynatmak demek onun o anda oyalanmasına yardım etmek anlamını taşır. Oynamak ise bağımsız şekilde oyun kurma, örgütleme ve kimi zaman sorun çözmeyi gerektirebilir. Burada yetişkin kişi çok müdahale etmeden çocuğun yönlendirmelerine izin vermelidir. Kimi zaman  anne babalar oyun esnasında öğretme kaygısına düşerek çocuğa bir şeyler öğretme peşine düşmektedirler. Oyun zamanı sadece oyun oynanmalıdır. 

Dilek Söylemez

Psikolojik Danışman

Posted by dileksoylemez

Yazar, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Evli ve 2 çocuk annesidir. Hakkında detaylı bilgiye http://www.dileksoylemez.com/hakkimda adresinden ulaşabilirsiniz.

Website: http://www.dileksoylemez.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir